Přejeme Vám krásné prožití Vánočních svátků. Dny bez starostí a nervů. Doufáme, že jste si dnes rozbalili dárky co jste si přáli a že odpočíváte u rodinného krbu v kruhu rodinném.
Za naší společnost Weazel News a Lifeinveder Vám přejeme, aby jste byli šťastní a spokojení a aby jste zůstali věrní našim novin. Jsme tu pro Vás!
Jak dodržují tradice v jiných zemí a co pro ně Vánoce znamenají?
Vánoce v Itálii
Italské Vánoce se nesou plně v náboženském duchu a v dodržování křesťanských tradic. Některé z nich se rozšířily i do ostatních zemí, jiné jsou méně známé, ale všechny přispějí ke kouzelné, vánoční atmosféře. Právě v Římě byl poprvé vystaven Betlém symbolizující zrození Ježíše Krista a od té doby si Italové zdobí své příbytky již začátkem prosince těmi nejkrásnějšími, většinou ručně vyřezávanými jesličkami. Moc pěknou přírodní dekorací je nepochybně vánoční stromeček, jehož vůně z jehličí provoní obydlí již 8.prosince na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie. V některých rodinách ale stromeček nezdobí a více si zakládají na již zmíněném Betlémě.
V předvečer Božího hodu "La Vigilia di Natale"se rodiny scházejí, ale neusedají k prostřenému stolu, nýbrž se účastní průvodu s loučemi nebo svíčkami, připravujíc se tak na půlnoční mši. Někteří lidé v předvečer svátků drží i půst.
Děti před tím, než ulehnou do svých postýlek, postaví na stůl sklenici mléka a sušenky pro Babbo Natale – dědečka Vánoc, který tajně navštěvuje domy a pokládá dárky ke krbu či pod stromeček, tak aby je tam děti hned ráno mohli najít.
Hlavním adventním dnem je 25.prosinec
Vánoce v Mexiku
To, že se blíží Vánoce, se v Mexiku začne naplno projevovat už od 16. prosince. K tomuto výjimečnému církevnímu svátku se minimálně deset dní předem připravují všichni věřící, ba dokonce i lidé, kterým křesťanská víra nic neříká.
Adventní věnce neznají, nicméně od 16. prosince až do Štědrého dne zde začínají probíhat takzvané „posadas“. Posada znamená v překladu útočiště, azyl nebo zázemí. Slavnostní setkání sousedů a přátel zde organizuje každá bohatší a společensky významná rodina. Na začátku této slavnosti se všichni pozvaní shromáždí v atriu nebo ve vnitřním dvoře domu. Všichni drží v rukách zapálené svíčky.
Zanedlouho se za vstupní bránou vily objeví farář z místní fary, ministranti, kostelník a další lidé spojení tak či onak s kostelem. Farář a ministranti drží v rukách velké loutky zobrazující těhotnou Marii a jejího muže, svatého Josefa. Potom začíná malé, trochu rituální představení.
Každá rodina zde pak dostane piňatu, převezme ji obvykle nejmladší dítě z rodiny. (Piňata je hliněný džbánek, který je naplněný sladkostmi)
V Mexiku jsou Vánoce především rodinným svátkem. Ti nejbližší se sejdou u slavnostní tabule a hodují „bacalao a la Vizcaína“ – treska po biskajsky. Tradiční vánoční nápoj, který nesmí chybět na štědrovečerním stole je ponche. Což je specifický slaďoučký kompot.
Vánoce v Anglii
Vánoční svátky patří v Anglii (případně v celém Spojeném království) k nejdůležitějším svátkům v roce. Od zdobení vánočního stromečku přes věšení punčoch a výzdobu z cesmíny až po zpívání koled. Anglické Vánoce mají nespočet svých specifických tradic,. Tradiční anglický vánoční film je Láska nebeská.
Nejdůležitější osobou anglických vánočních svátků je Father Christmas, Otec Vánoc. Není to tedy všudypřítomný americký Santa Claus, i když vzhledově jsou (hlavně díky marketingu velkých firem) dnes už prakticky identičtí.
Hlavním adventním dnem je 25.prosinec.
Angličané označují 24. 12. jako Christmas Eve. Koledníci chodí od domu k domu, přátelé, ale i rodiny se scházejí v typických anglických domech, které jsou krásně vánočně vyzdobené a samozřejmě k tomuto dni patří i návštěva kostela. Ráno 25. 12. se rozbalují dárky pod stromkem nebo se hledají v punčochách nad krbem. Nesmí chybět ani sledování přenosu každoročního vánočního projevu královny Alžběty II. V Anglii se posílají pohlednice úplně všem, sousedům, přátelům, spolupracovníkům atd..
Vánoce v České Republice
Příprava na vánoce se týká hlavně žen – hospodyněk. Domy jsou uklizené a nazdobené jmelím, břečťanem a jehličnany. Tradicí je také pečení vánočního cukroví.
Oblíbenou dekorací je také adventní věnec se čtyřmi svíčkami, položený na stole. Každou adventní neděli se zapaluje jedna svíčka. První, Bronzovou neděli hoří jen jedna svíčka, druhou, Stříbrnou neděli hoří svíčky dvě a třetí, Zlatou neděli svíčky tři. Na Štědrý večer, při večeři se zapalují všechny čtyři svíčky.
Vánoční stromek se zdobí různě. Tradičními ozdobami jsou zavěšená jablíčka, perníčky, oříšky, pentličky, slaměné ozdoby a klasické svíčky. Modernější vánoční stromky zdobí foukané skleněné koule, barevné řetězy, elektrické svíčky apod.
Na Štědrý den ráno je oblíbeným pokrmem vánočka (nejlépe doma upečená).
V mnoha domácnostech se udržuje částečný půst, tzn., že se podává bezmasý oběd – nejčastěji čočka, Kuba (krupky s houbami) apod. Traduje se, že kdo se vydrží postít až do večeře, uvidí zlaté prasátko.
Štědrovečerní večeře u nich velkou událostí. Sejde se celá rodina a všichni svátečně oblečení usednou ke společnému stolu. Ve věřících rodinách začíná večeře modlitbou, u ostatních přípitkem.
K večeři se podává polévka – tradiční je rybí se zeleninou. Hlavní chod tvoří smažený kapr s bramborovým salátem, záleží ale na zvyklostech jednotlivých krajů a samozřejmě chutích jednotlivých členů rodiny.
Po večeři si jdou zejména děti rozbalit dárky, které položil Ježíšek pod stromeček. Pak tráví rodina společný večer, zpívají se koledy a udržují se nejrůznější vánoční tradice.
Mnoho lidí chodí v tento večer na půlnoční mši do kostela.
Sváteční dny 25. a 26. prosince pak většina lidí navštěvuje své blízké.
Vánoce na Slovensku
protože jsou nábožensky hlouběji založení, prožívají Vánoce více jako křesťanský svátek. Vánoční období na Slovensku představuje časový úsek od 24. prosince (Štědrý den) do 6. ledna (svátek Tří králů). Vyvrcholením Vánočních svátků je Štědrý večer.
Na Slovensku má Štědrý den více názvů. Používá se i název Kračún, další používaný název je Viľija. Hodně starý je i název Dohviezdny večer. Slovensko vždy patřilo mezi velmi religiózní země Evropy, a tak už koncem listopadu - po Kateřině - byl vyhlášen adventní půst. Období čtyř týdnů před Vánocemi se nazývá Advent. Tehdy byly zakázané společné zábavy, svatby a nesmělo se ani tancovat. Prvním zimním svátkem byl Mikuláš. Třináctého prosince, na den Lucie, se dívky zahalovaly do bílých plachet, do ruky vzaly kříž a chodily po staveních ve vesnici, aby se podívaly, zda je kříž na stěně a na příslušném místě svěcená voda. Po Lucii už byly na prahu Vánoce. Velká část obyvatel shání dárky v rychle rostoucích nákupních zónách na perifériích velkých i menších měst. Na Štědrý den se na Slovensku hoduje kapustnica Na stole jsou také opékance či bobalky. Podstatná součást menu jsou oplatky, které se jí s medem a česnekem. Bramborový salát s rybou. Na Štědrý den se zdobil stromeček a kolem dveří se zapichují větvičky. Česnekem se pak natírají celé dveře. Někteří používali na potírání křen, cibuli nebo šípky. Mimořádná pozornost při zdobení byla věnovaná úpravě stolu, která se v různých částech Slovenska lišila. Někde pokládali na stůl slámu s různými zrnky obilí a přikrývali lněným ubrusem. Jinde zas sypali ubrus mákem, aby měli tolik peněz, kolik je zrnek. Štědrý den byl zároveň i postním dnem. Přes den lidi jedli málo, oběd se vůbec nepřipravoval. Rodiče slibovali dětem, pokud vydrží bez jídla, uvidí večer zlatého koníka, vůz nebo prasátko.
Na závěr hostiny přišly opekance, obřadní koláče a různé zákusky.
Po večeři chodí po domech koledníci a přejí domácím zdraví a dobrou úrodu. Potom se teprve rozbalují dárky a nakonec se jde na půlnoční mši. Slovenské vánoční zvyky jsou rovněž založené na věštění budoucnosti. Poslouchají, kolikrát zakope čuník na vrata chlíva. Dívka by se měla vdát za tolik let, kolikrát pašík kopnul do vrat.
Vánoce v Rusku
Slaví se o trochu později, než jsme zvyklí. Rusové mají totiž dvě možnosti, kdy si připomenout Vánoce. Buď zvolí pravoslavné Vánoce, které se slaví 6. a 7. ledna nebo slaví světské Vánoce na Nový rok.
Rusové si stejně jako my dávají na Vánoce nejrůznější dárky, které mají blízké potěšit. zpívají koledy a dovádění maškar na Štědrý den. jde především o náboženský svátek a dobře zavedené konvenční sekulární tradice. Na Štědrý večer (v noci z 6. na 7. ledna) se vysílá slavnostní liturgie na federálních televizních kanálech z restaurovaného chrámu – Katedrály Krista Spasitele.
Vánoce jsou považovány za druhý nejvýznamnější svátek v pravoslavné církvi po Velikonocích ale Nový rok je stále hlavní tradiční svátek. Pravoslavní věřící se v Rusku na Vánoce připravují už 28. listopadu. Toho dne začíná předvánoční půst, který dodržují až do 6. ledna (40 dní!). Od 2. ledna je přitom půst přísnější a v předvečer Vánoc je nutnost odepření si jídla nejpřísnější. Předvečer však není pouze o půstu. Dodržují se také různé další zvyky, jako například po městě putující koledníci, kteří byli všude mile uvítání. Jíst je dovoleno až večer po bohoslužbě, poté co vysvitne první hvězdička.
Na vánočním stole se objevuje nejčastěji starý ruský pokrm – pečená vepřová plněná hlava nebo pečené kousky vepřového masa. Dále je v oblibě telecí a ryby v aspiku, případně se podává husa s jablky. Známý je také zajíc na smetaně, zvěřina a jehněčí. Podávají se také vareniky, což jsou taštičky z kynutého těsta. O Vánocích v Rusku se pije pivo (a samozřejmě vodka), jí se kompoty, sladké polévky, želé a je oblíbený také čínský čaj.
Vánoce jsou zahájeny až k nim přijde Děda Mráz a Sněhurečka. tyto kouzelné postavičky na nový rok navštěvují rodiny a rozdávají jim vánoční dárky. Dříve děti hledaly vánoční dárky pod polštářem, ovšem dnes se dárečky nadělují pod hezky nazdobený vánoční stromeček.
Vánoce ve Vietnamu
Ve Vietnamu je nejrozšířenějším náboženstvím buddhismus, přesto se i tam slaví Vánoce. A i když oslavy vánočních svátků nepatří k těm tradičním a nejdůležitějším, tak mezi mladými lidmi získávají stále větší oblibě.
Nejdůležitější oslavou v roce je ve Vietnamu Tết – lunární Nový rok. Ve velkých městech se však již Vietnamci přiklonili i k tradici evropských a amerických Vánoc, které slaví. Obchodní domy zdobí stejně jako u nás zasněžené krajinky, sněhuláci, sáně a barevná světýlka. Dokonce můžete na ulicích potkat mladé lidi a děti užívat si vánoční atmosféru třeba v převleku Santa Clause.
V současnosti jsou Vánoce, konkrétně 25. prosinec – Giang Sinh – stanoveny i státním svátkem. Vietnamci jim sice nepřikládají stejnou důležitost jako vlastním kulturním tradicím, ale využívají je minimálně jako další příležitost ke společnému setkání spojenému s modlitbou a dobrým jídlem. Na děti, staré lidi nebo zamilované bývá pamatováno i nějakými dárky, ačkoliv ve Vietnamu k tradičnímu způsobu obdarování patří spíše peníze.
Vánoce v Irsku
Vánoce v Irsku tradičně začínají 8. prosince, na svátek Neposkvrněného početí , a mnoho jich v ten den vyloží své ozdoby a vánoční stromky a potrvá až do 6. ledna. Pozdrav pro „Veselé Vánoce“ v irštině je Nollaig Shona Duit nebo Nollaig Shona Daoibh .Štědrý den se tradičně konala velká bohoslužba a půlnoční mše byla oblíbenou volbou pro římské katolíky. Je to také čas na památku mrtvých v Irsku při modlitbách za zesnulé při mši. Tradičně se na Vánoce zdobí hroby věncem z cesmíny a břečťanu . Věřilo se, že pokud někdo zemře v období mezi Štědrým dnem a Malými Vánocemi 6. ledna, okamžitě vstoupí do nebe.Ve venkovských domech by měl být vyzdoben chlév nebo kůlna, stáje a další budovy pro zvířata, aby byla ctěna role zvířat v betlémě. Jmelí nebylo součástí tradiční irské vánoční dekorace, protože se v Irsku běžně nevyskytuje, ale stalo se součástí moderní doby. Spolu s Velkou Británií došlo v Irsku k zavedení vánočních stromků za vlády královny Viktorie a jejich prevalence se zvyšovala od 40. let 20. století. V Irsku je tradiční betlém spolu s vánočním stromkem součástí rodinné výzdoby. Rodina a přátelé si také navzájem dávají dárky na Vánoce. Někteří lidé zapalují svíčky na znamení symbolické pohostinnosti pro Marii a Josefa . Svíčka byla způsobem, jak říci, že v těchto domovech je místo pro Ježíšovy rodiče, i když v Betlémě žádný nebyl . Ponechání dekorací po 6. lednu bylo považováno za smůlu a veškerá cesmína, která byla použita jako dekorace, by byla spálena. Na Štědrý den se ryby tradičně jedí jako forma půstu před Vánocemi. V polovině 19. až 20. století by irské rodiny strávily před Vánoci několik týdnů „příchodem Vánoc“ a pomalu nakupovaly veškeré jídlo a zásoby potřebné pro svátky. Ve venkovských oblastech dal místní obchodník věrným patronům „vánoční krabičku“ jako dárek, což byla tradice, která po druhé světové válce po přídělu klesala . Tradiční vánoční večeře se skládala z kořeněného nebo pečeného hovězího masa, pečené husy a šunky s výběrem zeleniny a pečených brambor. Vaření krůty je modernější importovanou tradicí. Mají také kulatý dort plný kmínu. Dezert často sestával z řady pokrmů, přičemž tradiční volbou byl vánoční pudink , který se někdy podává s nalitím brandy a následným zapálením. Pokládat pudink před Štědrým dnem se považovalo za smůlu, a pokud se pudink během vaření zlomí, pekař bude před příštími Vánocemi mrtvý.
Vánoce u nás v USA
Když se řeknou „Vánoce v USA” ,každému se vybaví Santa Claus v červeném obleku a až kýčovitě vyzdobené obchodní domy nebo ulice.Vánoce jsou ve Spojených státech jedním z nejdůležitějších svátků v roce. Sjedou se celé rodiny z celých států a společně tráví čas.
Vánoční svátky jsou v Americe od 24. do 26. prosince. V Americe naděluje dárky Santa Claus ve svém ikonickém červeném kostýmu a cestuje na saních taženými soby. Dárky naděluje do připravených punčoch na krbu a pod stromeček v noci z 24. na 25. prosince, když všichni spí. Do domu se dostává komínem a krbem. U krbu čeká na Santa Clause sklenice mléka a talíř plný sušenek, nezapomíná se ani na soby, pro které bývají připravené mrkve. Vánoční svátky začínají 24. prosince, ve většině států USA není tento den státním svátkem a lidi normálně pracují. Většina si bere dovolenou a využívá den volna k cestování za rodinou. Probíhají poslední přípravy, zdobení a chystání punčoch na krb pro Santa Clause. Nejdůležitějším datem amerických Vánoce je 25. prosinec, hned ráno se rozbalují dárky, které přes noc nadělil do punčoch a pod vánoční stromek Santa Claus. Hlavní hostina probíhá buď 24. prosince večer, nebo někteří Američané nechávají hlavní hostinu až na 25. prosince.
26. prosince využívají pro cestování za příbuznými. Cukroví a hlavní večeře V Americe je štědrovečerní večeře podobná té na Den díkůvzdání. Tradičním pokrmem je tedy nadívaný krocan s brusinkovou omáčkou, brambory a dušená zelenina. Co se týká cukroví, v USA převládají koláče – jablečné nebo například dýňové, dále perníčky nebo zahnuté bíločervené cukrové tyčinky s příchutí máty. Barvami Vánoc jsou za mořem zelená, červená a zlatá. Každá z barev má svůj význam, zlatá značí světlo a bohatství, zelená život a červená je symbolem krve Ježíše Krista.
V každém domě se musí nacházet ten nejtradičnější symbol Vánoc – vánoční strom. Nejlépe musí být tak velký, že se dotýká stropu a je velmi bohatě ozdobený.
Američané jsou známí svými dekoracemi a ozdobenými domy. Předvánoční čas využívají ke zdobení svých domů a soupeření se sousedy o nejlépe vyzdobený dům. Využívají různá světýlka, betlémy, figuríny Santa Clause, zahnuté cukrové hůlky nebo cokoliv s vánočními motivy. Za výzdoby jsou ochotni utratit nemalé peníze. Jsme rádi, že nás čtete a těšíme se až pro Vás napíšeme další článek Dolu do komentářů, nám můžete prozradit co právě Vám, Váš Santa Claus donesl a jak jste právě vy slavili Vánoce.
Comments